OSMO ile Matematik – LEGO ile Kodlama ve Robotik

Home / OSMO ile Matematik – LEGO ile Kodlama ve Robotik
OSMO ile Matematik – LEGO ile Kodlama ve Robotik

Çağımız internet çağı… Eski meslekler yavaş yavaş kaybolurken internet egemenliğindeki yeni düzen evrilmeye devam ediyor. İnternet ve teknoloji temelli birçok yeni iş alanı ortaya çıkarken, kodlama faaliyetleri önemini giderek arttırıyor.

Okul öncesi dönemdeki çocukların kodlama becerilerinin temellerini oluşturmak, kodlamanın soyutluğunu somut kavramlarla anlaşılabilir kılmak adına okulumuzda OSMO kodlama eğitim aracı kullanılmaktadır.

Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için robotik, tasarım ve kodlama teknolojilerini onlara tanıtmak ve hayallerinin peşlerinden gidebilecekleri bilgiler vermek adına Düş Mucitleri Bilim Anaokulu olarak ilk defa 3 yaşındaki çocuklarımıza mantık dersleri vermeye başladık. Çocuklarımızın bilgisayarı yalnızca bir oyun aracı olarak görmelerini engellemek adına harekete geçip bilgisayar ile yapabileceklerini fark eden çocuklarımızın hayatını farklılaştırmayı başardık.

4 yaş ve üzeri çocuklarımız için lego ile robotik kodlama ve basit elektronik derslerini oyun şeklinde sunuyoruz. Yaş grubuna özel hazırlanan robot tasarım kitleri ile çocukların ilgi alanlarını geliştirmeyi ve becerilerini ortaya koymaları için fırsat yaratmayı hedefliyoruz. Hayal gücünü geliştirmek üzere düzenlediğimiz atölye çalışmalarımızda eğlenceli zaman geçiren çocuklarımız aynı zamanda yaratıcılıklarını sergiliyor, dikkatlerini topluyor, tasarımlarına odaklanıyor, kaslarını aktif olarak kullanıyor. Böylelikle hem duyusal hem de fiziksel gelişimleri destekleniyor
.

Robotik ve Kodlama Uygulamalarının Faydaları

Okulumuzda gerçekleştirdiğimiz robotik ve kodlama uygulamaları ile;

  •  Çocuklarımız için bilim, soyut bir kavram olmaktan uzaklaşır. Bilimsel çalışmalar heyecan verici bir hale dönüştürülerek daha net anlaşılabilir hale gelir.
  •  Çocuklarımızın yaratıcılıkları gelişir, üretkenlikleri artar.
  •  Çocuklarımız teknoloji, mühendislik ve yazılım alanlarına ilgi duymaya başlarlar.
  •  Günlük hayatta daha çok merak eden, sorgulayan bireyler haline gelirler.