İlkokula Hazırlık

Home / İlkokula Hazırlık
İlkokula Hazırlık

Öğrenim hayatının başarılı geçmesinde Erken Çocukluk Dönemi çok önemlidir. İlkokula hazırlık eğitimini tamamlayan çocukların okula iyi bir başlangıç yapmalarını sadece akademik beceri değil, ondan daha öncelikli olarak sosyal davranışları belirler. Sosyal davranış becerileri gelişmiş öğrenciler sınıf ortamında akademik başarılarını da tam anlamı ile gösterebilirler.

Bu gerçekten hareket ile Düş Mucitleri Bilim Anaokulunda, “Sosyal Duygusal Olgunluk” çok önemlidir.  Sosyal Duygusal olgunluğun gelişimi için Mindfulness (bilinçli farkındalık) içerikli bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. Bu eğitim sistemi ile çocuklarımıza, an içerisinde gerçekleşenlere dikkat etmeyi, bu dikkatin niteliğini fark etmeyi ve tüm bu fark edilenleri acele ile yargılamaksızın kabul etme farkındalığını ve alışkanlığını kazandırıyoruz.

6 yaşındaki tüm çocuklarımıza Gelişim Analizlerine ek olarak, dönem başında ve sonunda olmak üzere yıl içinde iki kez “Metropolitan Okul Olgunluk Testi”, bir kez de “Görsel Algı Testi” ve bir kez de MIT Yetenek Haritalama uygulanır. Bu testlerin sonuçlarına göre, çocuklarımızın geliştirilmesi gereken alanları saptandıktan sonra bireysel bir okul öncesi hazırlık programı hazırlanır.

Hazırlık grubumuzda eğitim yarım gün İngilizce yarım gün Türkçe olarak gerçekleşir. “Ses ve Fonetik eğitimi” bu grubun okumaya hazırlık aşamasında alt yapı oluşturacak bir uygulamadır. Çalışmalar sırasında “Çoklu Zekâ Kuramı”ndan yola çıkarak her çocuğun farklı öğrenme ihtiyaçları olduğu göz önünde tutulur. Çocukların doğru yazma, koordinasyon ve ses bilgisi için “okul olgunluğu” derslerimiz ilkokul sınıf öğretmeni tarafından verilmektedir. Çocuklarımız için neden -sonuç ilişkisini sağlıklı kurabilmeleri, yaratıcılıklarının gelişimi ve duygusal gelişimlerinin desteklenmesi için her hafta müfradatımız dahilinde Mind Lab atölyeleri yapılır.

Hazırlık grubumuzda yarım gün sadece İngilizce, yarım gün ise Türkçe gerçekleştirilmektedir. Sınıfımızda eğitimin 25 saati İngilizce  olarak gerçekleştirilmektedir. Haftada 2 gün Seçmeli yabancı dil olarak Almanca- Fransızca ve İspanyolca dillerinden birini görürler. Yaratıcılıklarının gelişimi için müfredatımız dahilinde her hafta Robotik Kodlama ve Maker Atölyeleri gerçekleştirilir.