İki Dil Öğrenmenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Home / Blog / İki Dil Öğrenmenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

İki Dil Öğrenmenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

İki Dil Öğrenmenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

İki Dil Öğrenmenin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

İki yabancı dil öğrenmenin faydalı olup olmadığı ile ilgili tartışmaların sonu gelmiyor; yapılan son araştırmalar ise iki dil öğrenen çocukların bilişsel kontrollerinin arttığını ortaya koyuyor.

İki dil öğrenmek elbette kolay değildir; bir dilde kendini tam olarak ifade edemeden bir başka dilin etkisi altına girmek çocukların dillerden birine ya da her ikisine odaklanmasını zorlaştırabilir. Bildiği dillerden birinde kendini anlatmak isteyen çocuk, tek dil bilene oranla sözcük seçimlerini daha yavaş bir şekilde gerçekleştirebilir ve çift dil bilmek zaman zaman konuşmaları sırasında duraklamalar yaşamalarına neden olabilir. Çocukların her iki dile birden odaklanması zor olsa da yaşanılan bu zorlukların faydaları da bulunur.

İki dille büyüyen çocuklar bir yaşlarından önce soyut kavramları öğrenebilirler ve öğrenilmiş kuralları daha kolay bir şekilde tersine çevirebilirler. Çelişkili ipuçların bulunduğu görevlerde daha az yanılırlar ve bilişsel esneklik kapasitelerinde ölçümlenebilir bir üstünlük oluşur.

İki Dil Konuşan Çocukların Kavrama Yeteneği Gelişir

İki dil konuşan çocukların kavrama yeteneklerinin tek dil bilen çocuklara oranla daha gelişmiş olduğu ve bu durumun yetişkinlik döneminde de devam ettiği bilinmektedir. Bilişsel esnekliği arttıran iki dil öğrenme süreci çocukların da yetişkinlerin de empati yeteneğini arttırır; üstelik diğer insanların bakış açılarını algılama yeteneklerini de iyileştirir. Bilişsel olarak daha kontrollü olunmasını sağlayan dil öğrenme süreci beynin farklı bölümlerinin eş zamanlı olarak çalıştırılmasını da mümkün kılar.

Beynin farklı merkezlerinin eş zamanlı kullanılmasının uzun vadeli sonuçları ise dikkat çekici özelliklere sahiptir; yapılan araştırmaların sonuçları iki dil bilen ve iki dil konuşan insanların yaşlanma sürecinde “bunama” hastalığı olarak bilinen demansa karşı daha dirençli olduklarını göstermektedir. Farklı kültürden farklı insanlarla etkin iletişim kurulması adına da faydalı olan iki dil bilme süreci çocukların dünyayı daha kapsamlı algılamasının önündeki engelleri kaldırır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak