Hikayemiz

Home / Hakkımızda / Hikayemiz

Düş Mucitleri’nin Hikayesi

Arzu HIZAL – Okulöncesi Eğitim Koordinatörü IPC İzmir Şube Müdürü Preschool Education Coordinator/ IPC İzmir Branch Manager

“Hayatlara dokunmak” ilkesiyle Düş Mucitleri’nin tohumlarını 2009 yılında atmaya başladık. Hayatlara dokunabilmenin önemini ve ayrıcalığını yaşayabilmek için çıktığımız bu yolda; küçücük kalplerde iz bırakmayı, onların hayatlarına anlam katmayı ve tertemiz dimağlarını geleceğe hazırlamayı amaçladık.

Başlangıçta amacımız sadece küçük hayatlarda farklılık yaratmak olsa da çok kısa zamanda sorumluluğumuzun düşündüğümüzden daha büyük olduğunu anladık. Biz, arkalarında onlara sonsuz desteklerini esirgemeyen kocaman aileleri de kucaklamalıydık. Minik kalplere her dokunuşumuzla etkileyeceğimiz onlarca aile olduğu gerçeğinden yola çıkarak Düş Mucitleri için yaptığımız hazırlıkların kapsamını genişlettik.

2009 – 2016 yılları arasında Düş Mucitleri’ni farklı kılan tüm altyapı çalışmalarını tamamladık. Bu süreçte yurt içi ve yurt dışı en çok tercih edilen eğitim sistemlerini inceledik. Amacımız en doğru ve en çok tercih edilen eğitim sistemini alıp doğrudan uygulamak değildi, bu nedenle yaratıcılığın ön planda olduğu yeniliklerin peşinden gittik.

Düşlerimizi gerçekleştirmek için adım attığımız yolu “Düş Mucitleri” adı ile ölümsüzleştirdik. Amacımızı en doğru şekilde ortaya koymak; içsel motivasyona sahip, hayallerinin peşinde koşan, her zaman yeniliklere açık olan çocuklar yetiştirmek için “Düş Mucitleri” adıyla faaliyete geçtik.

Düş Mucitleri dediğimiz çocuklarımızın her biri özgün bireylerdir. Gelişimleri, ihtiyaçları, yaşam biçimleri ve beklentileri birbirinden farklıdır. Bu yüzden onlara hitap edebilmek için en temel değerlere odaklandık. Onlara bilgiyi empoze etmek yerine “öğrenme” kavramının gereksinimini aşılamayı ve edinilen bilgilerden çıkarım yapıp yeni yollar çizebilmeleri için ufuklarını açmayı amaçladık.

Keşfetmeyi öğrendikleri esnada ilham veren yeteneklerinin farkına varmaları için en yeni öğretim tekniklerini uyguladık. Onlar yepyeni bir maceraya atılırken; aileleriyle birlikte bizler de bir çok şey öğrenmeye başladık. İşte o an yolumuzun ne kadar doğru olduğunu anladık…

Düş Mucitleri ailesi olarak öğrenme eyleminin birçok unsuru olduğunu düşünüyoruz. Çocukların bilgilerini çoğaltmanın öğrenme için yeterli olmadığını biliyoruz. Çocuklar ve aileleri arasında sağlıklı etkileşimin zeminini hazırlayarak fark yaratan bir deneyim için uygun şartları oluşturuyoruz.

Her yaşın kendi güzelliği olsa da düşlerinin peşinden koşacak cesaret çoğu zaman minik kalplerde yeşeriyor. Bu nedenle çok değerli ve doğru yaklaşımlarla sürdürülmesi çok mümkün… Tam da bu yüzden, tam zamanında minik kalplere Düş Mucitleri ruhunu aşılamaya devam ediyoruz.