Çocuklarda yalancı ağlama

Home / Blog / Çocuklarda yalancı ağlama

Çocuklarda yalancı ağlama

Çocuklarda yalancı ağlama

Pek çok anne baba, çocuğu ağladığı zaman ne yapacağını bilemez. Öncelikle karar vermeniz gereken nokta, bu gerçek bir ağlama mı? Eğer yalancı bir ağlama ise de sinirlenmeden sakin ve net olabilmeniz gerekiyor.

Anne-babaların çocuklarıyla ilgili olarak en çok şikayet ettiği konulardan biri yerli yersiz ağlamalarıdır. Çaresizlik içinde en çok dile getirdikleri şikayetler şunlardır:

  • Olur olmaz herşeye ağlayarak tepki veriyor.
  • İsteklerini hep ağlayarak dile getiriyor.
  • Söylediğini yapsak bile ağlamayı kesmiyor.
  • Ağlamaları o kadar uzun sürüyor ki, ne yapacağımızı şaşırıyoruz.

Her çocuk ağlar. Kimi zaman ihtiyaçları giderilmediğinde, kimi zaman istekleri yerine getirilmediğinde, kimi zaman engellendiğinde ağlayarak kendini ifade eder. Ancak, gözlemlerimize dayanarak bizim çocuklarımızın ağlama konusunda daha yüksek bir performansa (!) sahip olduklarını söylemek mümkün.

Bir çocuk neden ağlar? Gerçek ağlama ile yalancı ağlama arasındaki fark nedir? Çocukların ağlaması nasıl yönetilir? Bu sorular bir çok ebeveynin çaresizlik içinde aklına takılıp durur.

Yalancı ağlama ile gerçek ağlama arasındaki farklar

Çocukların ağlaması ne kadar doğal olsa da belirli bir noktadan sonra bu davranışın sınırları zorlayıcı olduğunu söylemek gerekir. Bu noktada anne-babaların, çocukların gerçek ağlaması ile yalancı ağlamasını birbirinden ayırt etmeleri gerekir. Her iki ağlamayı birbirinden ayırt etmek için bazı ipuçları verebiliriz:

Gerçekçi ağlama genel olarak temel ve gerçek bir ihtiyaca, yalancı ağlama ise keyfi bir ihtiyaca dayalıdır. Karnı acıkan çocuk uzun süre aç kaldığında ağlar. Bu doğaldır. Ancak, istediği bir oyuncak alınmadığında ağlamanın bir sınırı olmalıdır.

Gerçekçi ağlamada çoğu zaman gözyaşı eşlik eder; yalancı ağlamada ise genelde gözyaşı olmaz. Bazı çocuklarda yalancı ağlamaya gözyaşı da eşlik eder. Ancak, ağlama genellikle zorlamalı bir ağlamadır.

Gerçekçi ağlamada, samimi bir ilgi gösterildiğinde ağlama kesilir; yalancı ağlamada ise “Neden ağlıyorsun?” diye sorulduğunda ağlaması daha da artar. Bir anlamda ilgi gösterdikçe ağlaması azalmak yerine artar. Ağlamanın artması, aslında kontrolün çocukta olduğunu ve ağlamanın keyfi olduğunu düşündürür.

Gerçekçi ağlamada, çocuğun ihtiyacı giderilse de duygu durumunun değişmesi biraz zaman alır; yalancı ağlamada ise kısa sürede duygu durumu değişir. Birkaç saniye önce ağlayan çocuk, istekleri yerine getirilir getirilmez neşeli tepkiler verebilir.

Ağlayan çocuk için neler yapılmalıdır?

Çocukların yalancı ağlamaları karşısında anne-babaların yapmaları gerekenleri şöyle özetleyebiliriz:

  • Gerçek ağlamalar karşısında, çocuğun ihtiyacına odaklanılmalı ve kısa sürede ihtiyacı giderilmelidir. Gerçek ve temel ihtiyaçlara bağlı ağlamalara yalancı ağlama muamelesi yapmak doğru değildir. Bu çocuğun gerilmesine ve kaygısının artmasına yol açabilir. O nedenle, gerçek bir ihtiyacı yansıtan gerçek ağlamalara karşı duyarlılık göstermek gerekir.
  • Yalancı ağlamalar karşısında, sinirlenip öfke tepkileri vermek, ağlamayı azaltmak yerine artırabilir. Hatta ilişkinin zarar görmesine de yol açabilir. Bu tür ağlamalar karşısında kesinlikle sakin ve net olmak son derece önemlidir. Çocuğun egosunun karşısına kendi egomuzu koyarak yalancı ağlamayı gerçek bir çatışmaya dönüştürmemek gerekir.
  • Çocuk, uygun olmayan bir isteği yerine getirilmedi diye ağlıyorsa, ağlaması sonucunda istediğini elde etmesine izin verilmemelidir. Ancak, dediğimiz gibi bu izin vermeme bir öfke dili ile olmamalıdır. Özellikle bu tür durumlarda çocukla konuşurken, “Bunu almak istediğini biliyorum ama şu an bunu almamız uygun değil.”, “Televizyon izlemek istediğinin farkındayım. Sorumluluğunu yerine getirdikten sonra filmini izleyebilirsin.” gibi ifadelerin olumlu sonuç verme ihtimali yüksektir. Çocukla yapılan konuşmalarda “empatik dil” kullanmak çok etkilidir. Empatik dil, özü itibariyle önce duygulara odaklanıp sonra mantıksal gerekçeye odaklanmayı gerektirir.
  • Yalancı ağlamalar karşısında en etkili yöntem, gerçek anlamda ilgi göstermemektir. Çocuk abartılı ağlama davranışı gösterdiğinde, bu ağlama ile ilgilenmemek genel anlamda doğru olandır. Ancak, çocuğun ağlamasına ilgisiz kalmak ile çocuğun kendisine ilgisiz kalmak aynı şey değildir. Bu ayırıma dikkat etmek gerekir. Sonuçta, yalancı ağlamalar biraz da tiyatrodur ve çocuğun yazdığı senaryonun bir parçası olmamak gerekir. İlgi göstermemek gerekir; çünkü,BertrandRussell’ın “Eğitim Üzerine” adlı kitabında ifade ettiği gibi, “Seyircisi olmayan hiçbir oyuncu oyununa devam edemez.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak