Biraz da Teknoloji Detoksuna Ne Dersiniz?

Home / Blog / Biraz da Teknoloji Detoksuna Ne Dersiniz?

Biraz da Teknoloji Detoksuna Ne Dersiniz?

Biraz da Teknoloji Detoksuna Ne Dersiniz?

Teknoloji kullanımına sınır getirilmesi konusunu ne zaman açsak, hep aklımıza çocuklarımız geliyor, ya anne ve babalar ve çocuklarımızın etrafındaki tüm yetişkinlerde durum nedir?

Unutmayalım ki çocuklarımız 11 yaşına kadar en fazla görsel yol ile öğreniyorlar. Bu da demek oluyor ki , bizi örnek alıyorlar.

Yetişkin olarak bizler zamanımızın ne kadarını teknolojiye bağımlı olarak geçiriyoruz, düşündünüz mü hiç. Size şu kadarını söyleyebilirim, telefonumuzu bir yerde unutmuş olma düşüncesini gözlerinizi kapatıp bir hissedin… Hislerinizi duyar gibi oluyorum. Aman allahım ne yapacağım ben şimdi, tüm bilgiler orda, şifreler, anlık fotoğraf çekip ölümsüzleştirmeler, anlık mesajlaşmalar vs… Aslında bu yaptıklarımız ile özgürlüğümüzü teknolojiye teslim ettiğimizin farkında mıyız acaba ?

Kişisel verilerin gizliliği kanunu teknoloji ile birlikte çıktı, kaçımız bu kanuna uygun hareket ediyoruz. Arkadaşımızı izni olmadan kendi sosyal medya hesabımızda tag’liyoruz.

Güzel anıları güzel bir anı arşivi için kaçırıyoruz. Çünkü en güzel anları mercek arkasında yaşıyoruz. Bunu en çok yeni bebek sahibi annelerin yaptığını gözlemliyorum. Sevgili anneler çocuğunuzun fotoğraftan daha çok tepkilerinize ihtiyacı var, o güzel kareler çocuğunuz ile iletişim kurmuyor, o güzel kareleri yakaladığınızda vereceğiniz güzel tepkiler çocuğunuzun bilişsel gelişimi için çok önemli, bırakın bir seferinde de anısı fotoğraf ile saklı kalmasın, sizin anlık tepkinizi elinizde telefon olmadan doğal olarak yaşasın.

Çocukların sağlıklı gelişiminde çocuğun; anne ve babanın çocuğun fiziksel olarak yanında olmasından daha fazlasına ihtiyacı vardır. Çocuk ile sağlıklı iletişimde hem fiziksel hem de zihinsel olarak çocuk ile birlikte olmak gerekiyor. Sanılanın aksine bu süre bir günü kapsayan bir süre değil tamamen çocuğa adanmış belki de bir saat bile olabilir. Önemli olan çocuk ile geçirilen süre değil, çocuk ile geçirilen etkin, verimli ve çocuğun aklında kalacak şekilde geçirilen süredir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak