Anne-Baba Gelişimine Katkılar

Home / Blog / Anne-Baba Gelişimine Katkılar

Anne-Baba Gelişimine Katkılar

Anne-Baba Gelişimine Katkılar

Sevgili Anne – Babalar,

Çocuklarımızla kurduğumuz iletişimin kalitesini arttırmak amacıyla sizler için bir yazı derledim. Hayatınızın her noktasında onları düşündüğünüzü biliyorum, ufak dokunuşlarla da zenginleştirmek hiç fena olmaz diye düşünüyorum. Keyifli okumalar ve uygulamalar diliyorum.

Ebeveynlik becerilerimizin gelişimine katkıda bulunacak temel adımlar:

  • Gülümseyelim: Onunla temas ettiğiniz ve göz kontağı kurduğunuz her an mümkün olduğunca gülümseyin.
  • Sesimizi kontrol edelim: Her evde bazen sesler yükselebilir. Ancak bu anları, çocuğumuzun yanındayken kontrol altında tutmaya ve en aza indirmeye çalışalım. Ev içerisinde ne zaman ses tonu yükselirse siz ses tonunuzu düşürün. Çocuğunuzdan ve eşinizden de aynı şekilde daha sakin konuşmalarını rica edin. Sizin sakin ses tonunuz karşınızdaki kişinin de sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
  • Ona ve geçirdiğiniz an’a odaklanın: Uzun bir zaman dilimini sizlerden ayrı geçirdiklerinden normalden daha fazla sizleri özlüyor ve sizlerle vakit geçirmeye daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Çocuğunuza ayırdığınız zaman diliminde kafanızı meşgul eden diğer her şeyden sıyrılmaya çalışın (telefondaki mesajlarınız, oyunlarınız, yarın yapmanız gerekenler vb.) ve o anda sadece ona odaklanın.
  • Teşvik edin: Çocuğunuz sizden yardım istemediği müddetçe yaptığı şeylere müdahale etmeyin. Çünkü bazen yardım ettiğinizi düşünerek atmış olduğunuz adımlar gelişimine ket vurmanız anlamına gelmektedir. Gerektiğinde sözel ifadelerinizle ona destek verin, ne zaman yardıma ihtiyacı olsa orada olduğunuzu ona hatırlatın. Deneme-yanılma-başarma sürecini takdir etmeyi de unutmayın.
  • Kendinizi değerlendirin: İhtiyacımız olan şey bir kağıt ve bir kalem. Ebeveynlik becerilerinizi gözden geçirin, güçlü ve zayıf olduğunu düşündüğünüz yanlarınızı not edin. Geliştirmek istediğiniz yönlerinizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda somut çözümler üretmeye başlayın.
  • Açık ve net konuşun: Çocuğunuzdan bir şey isterken veya ona bir yönerge verirken olabildiğince açık ve sade ifadeler kullanın.
  • Özür dileyin: Büyüklerinde hata yapabileceğini aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Onu kıracak bir şey yaptığınızda özür dileyin. Kötü bir gün geçirmiş, kendinizi kontrol edememiş ya da ona verdiğiniz bir sözü tutamamış olabilirsiniz. Bu tür durumların telafi edilebileceğini ona ve kendimize hatırlatmayı unutmayalım.

Yıldız Akın
Psikolog ve Uzman Aile Danışmanı

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak